Otrzymałeś na swoją skrzynkę maila z informacją, że Twoje konto zostało zhakowane? Haker grozi w nim, że ujawni kompromitujące nagrania z kamerki Twojego komputera, na których oglądasz pornografię? Żąda okupu za „dochowanie tajemnicy” i niewysyłanie filmów Twoim współpracownikom? Najprawdopodobniej padłeś ofiarą oszustwa, dlatego nie spełniaj żądań i nie wysyłaj pieniędzy – najpierw sprawdź, kto jest faktycznym nadawcą maila. Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki.

Takimi e-mailami oszuści próbują wyłudzić dane lub pieniądze.

Czy to możliwe, że haker włamał się do mojej poczty i wysłał mi e-maila?

„Haker”, którego raczej trzeba określić mianem oszusta, wcale nie włamał się na Twoje konto, a jedynie sfałszował adres nadawcy wiadomości. Narzędzia umożliwiające zmianę nadawcy dostępne są w internecie za darmo. W takim przypadku szantażysta musi znać jedynie Twój adres e-mail, a ten bardzo często dostępny jest publicznie. Spamerzy korzystają z tego oszustwa by wyłudzać poufne dane lub, jak w tym przypadku, pieniądze. Takie fałszerstwo nazywa się spoofingiem.

Czy mogę sprawdzić kto naprawdę jest nadawcą maila?

Fałszywego e-maila wykryjesz sprawdzając nagłówki wiadomości. Najważniejsza informacja znajduje się w części “Received”. Dotyczy serwera pocztowego, z którego nadana została wiadomość. Jeśli nie jest to serwer odpowiadający za obsługę poczty w Twojej domenie, masz do czynienia z oszustwem.

Jak sprawdzić nagłówki wiadomości?

Gmail

Otwórz wiadomość i kliknij przycisk “więcej” znajdujący się po prawej stronie ekranu. Z menu, które się pojawi wybierz “Pokaż oryginał”.

Gdzie sprawdzić nagłówki wiadomości w Gmailu?

Nagłówek wyświetli się w nowym oknie.

Przykład nagłówków w mailu wysłanym przez zaufanego nadawcę.

Thunderbird

Otwórz wiadomość i kliknij przycisk “Inne” znajdujący się po prawej stronie. Z rozwiniętej listy wybierz “Wyświetl źródło”.

Gdzie sprawdzić nagłówki wiadomości w Thunderbirdzie?

Nagłówek wyświetli się w nowym oknie.

Przykład nagłówków w mailu wysłanym przez zaufanego nadawcę.

Outlook

Otwórz wiadomość. Kliknij w “Plik” w górnym menu, a następnie wybierz “Właściwości”.

Gdzie sprawdzić nagłówki wiadomości w Outlooku?

Informacja o nagłówkach wyświetli się w nowym oknie, na dole strony.

Przykład nagłówków w mailu wysłanym przez zaufanego nadawcę.

Fałszywe e-maile

Wszystkie dotychczasowe przykłady pokazywały nagłówki e-maili wysłanych przez prawdziwych i zaufanych nadawców.  Jak wyglądają nagłówki wiadomości od oszusta?

Mail nie został wysłany przez serwer obsługujący pocztę elektroniczną, lecz inny – pochodzący z Rosji. Wiadomość pochodzi od fałszerza

“Włamanie” na skrzynkę pocztową – podsumowanie

Spoofing jest jednym z najpopularniejszych oszustw, które zdarzają się w e-mailach. Polega ono na tym, że fałszerz wysyła wiadomość rzekomo z Twojego adresu mailowego na Twoją skrzynkę, dzięki czemu możesz pomyśleć, że włamał się na konto. W rzeczywistości wysyła on maila z zupełnie innego serwera i nie ma dostępu do Twojej poczty. Do takiego fałszerstwa potrzebuje jedynie adresu e-mail, stąd duża popularność tej formy oszustwa.

Możesz sprawdzić, z jakiego serwera wysłana została wiadomość. Zrobisz to w nagłówkach wiadomości. Kluczowym nagłówkiem jest „Received” – tam właśnie znajduje się informacja o serwerze, z którego nadawca wysłał maila. Jeśli nie jest to serwer, który obsługuje Twoją pocztę, masz do czynienia z oszustwem. Teraz możesz już spokojnie usunąć wiadomość.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak bezpiecznie korzystać ze skrzynki mailowej? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat👇

Komentarze