Temat marketingu video jest niezwykle ważny, nie tylko dla firm działających w e-biznesie. Filmy przyciągają uwagę, również potencjalnych nowych klientów, pomagają w sprzedaży i zareklamowaniu się. Posty i treści video, mogą mieć większą konwersję, niż klasyczne treści (tekst, zdjęcia, grafika). 

Zapotrzebowanie na video rośnie również ze względu na to, że nagrany obraz z dźwiękiem może lepiej wyjaśniać klientowi cechy i korzyści oferty, produktów oraz efektywniej budować zaufanie do firmy. Pozwala również nawiązać bliższy kontakt z klientem, np. poprzez przedstawienie osób, które pracują w firmie, uczestniczą w procesie sprzedaży i obsługi klienta lub są twórcami produktów, koncepcji ich wykorzystania czy treści na blogu. 

O aspektach technicznych, formach i obszarach zastosowań marketingu video, dowiecie się z odcinka podcastu „Złapani w sieć”:

Jednak jak samodzielnie stworzyć studio do marketingu video w domowym zaciszu lub pomieszczeniu biurowym? Jak zacząć przygodę z marketingiem video, aby stworzone treści wyglądały (i brzmiały) profesjonalnie, a z drugiej strony produkcje video nie zrujnowały budżetu? Na jakie elementy wyposażenia należy zwrócić uwagę, aby realizować wysokiej jakości materiały? O tym piszemy w tym artykule. 

Jaki mikrofon wybrać do marketingu video?

Do komputera szukajmy mikrofonu, który ma złącze USB. Taki mikrofon nie wymaga dodatkowych akcesoriów np. w postaci wzmacniacza, czy miksera.

W zależności od tego jakim pomieszczeniem dysponujemy oraz w jaki sposób chcemy realizować  nagrania możemy wybrać pomiędzy mikrofonem dynamicznym, a pojemnościowym. 

Podstawowy aspekt to zwrócenie uwagi na echo w pomieszczeniu i jego ograniczenie. Echo możemy zniwelować poprzez pianki lub maty wygłuszające. Jednak dobranie odpowiedniego mikrofonu może okazać się tańszym rozwiązaniem i sprawić, że ewentualne zakłócenia dźwięku nie będą słyszalne w nagraniach. 

Pod względem redukcji echa warto zainwestować w mikrofon dynamiczny. Ma prostszą budowę, nie jest tak czuły jak mikrofon pojemnościowy, pomaga eliminować czynniki związane z niedoskonałościami pomieszczenia np. niewielkie echo, w mniejszym stopniu rejestruje również dźwięki z otoczenia, które mogą zakłócać nagrywanie oraz ma „ciepłą” charakterystykę brzmienia. Mniejsza czułość to zarazem, mniejsza podatność na sprzężenia niż w urządzeniach pojemnościowych. Ze względu na to, iż mogą przenieść wysokie ciśnienie akustyczne, doskonale nadają się do rejestracji głośnych źródeł dźwięku, są również solidnie zbudowane i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także wilgoć i skrajne temperatury. Jednak nie wyłapują tylu detali co mikrofony pojemnościowe, trzeba do nich mówić dość blisko. Propozycje znanych na rynku i chętnie używanych mikrofonów dynamicznych to np.:

 • Samson Q2U,
 • Audio Technika ATR2100x,
 • Rode Podcaster.
Mikrofon_pojemnosciowy

Mikrofony pojemnościowe cechują się wysoką czułością, dzięki czemu rejestrują nawet najcichsze dźwięki, detale i zmiany tonów, ich pełny potencjał możemy wykorzystać w pomieszczeniach z dobrymi warunkami akustycznymi (brak echa).

Brzmienie różnych modeli mikrofonów porównasz słuchając recenzji video publikowanych na YouTube np. https://youtu.be/4gAS6TRJtJI  

Kiedy stosujemy mikrofon pojemnościowy, a kiedy dynamiczny, dowiesz się z fragmentu odcinka Złapanych w sieć.

Wybrane modele mikrofonów pojemnościowych: 

 • Marantz MPM4000U
 • Marantz Umpire
 • Blue Snowball iCE
 • Blue Yeti
 • Elgato Wave 1
 • HyperX QuadCast – ciekawy mikrofon pojemnościowy, o zmiennej charakterystyce kierunkowej (można rozmawiać w wiele osób)

Mikrofony mogą mieć charakterystykę:

 • jednokierunkową, w której urządzenie rejestruje dźwięki dochodzące do niego ze źródła znajdującego się na wprost, 
 • dwukierunkową – zbierają dźwięki dochodzące do nich z przodu oraz z tyłu, 
 • wielokierunkową – mikrofon rejestruje dźwięki z całego otoczenia. 

W zależności od tego czy chcesz nagrywać sam, czy w kilka osób wybierz mikrofon o odpowiedniej charakterystyce. 

Realizacja nagrań w marketingu video

Video można realizować poprzez kamery internetowe Full HD, droższe 4K lub kamery video podłączone przez wyjście HDMI przez tzw. grabber do portu USB komputera, tak jak w kamerze internetowej. 

Propozycje kamer internetowych: 

 • Logitech C922 Pro Stream Full HD,
 • Razer Kiyo Full HD,
 • Logitech BRIO 4K, 
 • Marantz Turret (zestaw kamera Full HD z mikrofonem).
Realizacja nagrań w marketingu video

Przykładowy grabber video do podłączenia klasycznej kamery video przez port USB:

 • ELGATO Cam Link 4K

W realizacji nagrań wideo (np. prezentacji naszej oferty w sklepie internetowym) na naszym komputerze, wspomoże nas oprogramowanie: 

Realizacja transmisji LIVE (YouTube, Facebook, LinkedIn) przy pomocy komputera, również jednocześnie na kilka kanałów, może być wspomagana przez jeden z programów: 

Szczegółowo o realizacji wysokiej jakości video, możecie dowiedzieć się z rozmowy Złapanych w Sieć z Piotrem Królem.

Jak dobrać oświetlenie? (Krzysztof Burzyński)

Przy realizacji nagrań video, bardzo ważnym elementem jest właściwe światło, które znacząco wpływa na jakość nagrań.  

W przypadku nagrań i streamów, czyli metody transmisji danych pozwalającej dostarczać w nieprzerwany sposób sygnał multimedialny od nadawcy do wielu użytkowników, ważne jest oświetlenie osoby i stworzenie odpowiedniego klimatu. Studio mam zaaranżowane na nieużywanym, ciemnym strychu, i zdążyłem na nim zgromadzić wiele już wręcz historycznych akcesoriów do nagrań. Oświetlenie osoby, które jest kluczowe ze względu na jakość przekazu audio-video. 

Przykładowa specyfikacja techniczna oświetlenia

W celu ułatwienia czytelnikom doboru oświetlenia, podzielę się specyfikacją mojego sprzętu:

 • 4 żarówki o parametrach: 65W, 5500K, 3750lm (lumenów) o standardowym gwincie E27;
 • statywy oświetleniowe z gwintem 16 mm (2szt.);
 • podwójne oprawy  z wyłącznikami z gwintem E27 (2 szt.);
 • 2 dyfuzyjne parasolki czyli parasolki w kolorze białym, które rozpraszają światło żarówek.  
Oświetlenie przy użyciu dyfuzyjnych parasolek
Oświetlenie przy użyciu parasolek dyfuzyjnych

Czy moc jest najważniejsza?

W przypadku żarówek nie chodzi tak bardzo o moc (ilość Wat),  ale o temperaturę barwy, czyli ilość Kelwinów (K).  Zazwyczaj tradycyjne żarówki mają 2600 – 2700K, a żarówka halogenowa ma  2700 – 3000K. Daje to ciepłą, przyjemną barwę na co dzień, ale dla nagrań zdecydowanie lepsza jest barwa światła dziennego, która mieści się w zakresie 5500-7000K. To, że jest ich cztery wypływa z indywidualnych potrzeb.

barwy-swiatla
BARWY ŚWIATŁA

Samo światło zazwyczaj jest bardzo ostre i mogłoby prześwietlać postać, dlatego stosuje się różnego typu zmiękczacze. Często są to softboxy, czyli modyfikatory oświetlenia, które pozwalają zmieniać charakter oświetlenia. Zazwyczaj są one w kształcie kwadratu lub wielokąta z żarówka w środku Występują również białe parasolki fotograficzne, które również dobrze spełniają swoją rolę. Skompletowany zestaw w postaci żarówki, oprawki statywu i parasola jest bardzo szybki, łatwy do złożenie i zajmuje mniej miejsca niż softbox. Softbox z racji rozmiarów i sposobów składania nie u wszystkich będzie dobrym rozwiązaniem. Bardziej sprawdzi się tam gdzie jest więcej miejsca i nie trzeba codziennie  składać sprzętu. 

Używam tradycyjnych statywów stosowanych zarówno do mikrofonów jaki i innych akcesoriów. Dobrze jest umieścić na nich oprawki na dwie żarówki, bo nigdy nie wiadomo w jakich warunkach będą potrzebne. Przydadzą się w momencie, gdy trzeba będzie zwiększyć moc oświetleniową.

Wszystkie powyższe zabiegi dadzą efekt dobrze widocznej osoby.

Co z naturalnym światłem słonecznym?

Światło padające z okna na wprost osoby może być zarówno plusem jak i minusem. Jednak zazwyczaj jest to mocno losowe rozwiązanie, ponieważ jest zależne od pory dnia i zachmurzenia nieba. Nie mówiąc już o odbijaniu promieni słonecznych przez szybę. Co może skutkować przymykaniem powiek u osoby nagrywanej lub tzw. przepaleniem obrazu.   Sam spotkałem się z sytuacją, że światło padające przez okno dawało inną barwę twarzy mimo włączonych żarówek o odpowiednich parametrach.

Jak oświetlić tło?

Po tym zabiegu nadszedł moment oświetlenia tła i dekoracji. Jeśli tło jest jednolite, to zazwyczaj wystarczy tzw. kontra, czyli światło, które ma podkreślić i wyróżnić sylwetkę osoby z tła. Można ją umieścić na ziemi za osoba, lub może służyć jako oświetlenie z góry.

Do tego celu wykorzystałem świetlówki LED o zimnym świetle 6500 LM  i mocy 18W.

Natomiast trzy LED-owe żółte świetlówki (18W) podkreślają kolorystykę brandu, ale najważniejsze że dają cieplejsze światło.  

.    

Przykład podłączenia żółtych LEDowych żarówek
Przykład podłączenia żółtych LEDowych żarówek

Podgląd na trzy poniższe zdjęcia daje szybki podgląd jaki efekt można uzyskać właściwie wykorzystując światło. Nie jest to wiedza tajemna znana tylko producentom wysokobudżetowych filmów i programów telewizyjnych. Wystarczy wykorzystać proste narzędzia łatwe do zdobycia dla przeciętnego użytkownika. Po kilku testach można całkiem sprawnie posługiwać się nową wiedzą o oświetleniu planu nagraniowego. W dalszej kolejności warto poeksperymentować z różnymi rodzajami światła i różnymi kolorami aby uzyskać satysfakcjonujące nas rozwiązania. 

Kadr bez oświetlenia
Realizacja video bez oświetlenia
Kadr z oświetleniem z przodu
Kadr z oświetleniem z przodu
Kadr z oświetleniem z przodu i dodatkowo listwy LED z tyłu
Oświetlenie z przodu i dodatkowo listwy LED z tyłu

Podsumowanie – marketing video w ecommerce

Jeśli chcesz zacząć swoja przygodę z marketingiem video, koniecznie musisz zadbać o jakość dźwięku poprzez dobór odpowiedniego do warunków akustycznych mikrofonu. Odpowiednią jakość video zapewni kamera internetowa co najmniej Full HD (1920×1080 pikseli) lub inna kamera video podłączona przez tzw. grabber. Wybór kamery 4K (4096×1080 pikseli) jest przyszłościowy, ale cały czas dość drogi. 

Oświetlenie jest równie ważne, widać to na zdjęciach powyżej.  

W artykule przedstawiliśmy propozycje konkretnych rozwiązań w zakresie sprzętu i oprogramowania wspomagające realizację Twoich produkcji video, zostały przetestowane przez nas lub osoby z którymi współpracujemy. Mamy nadzieję, że opisane rozwiązania uproszczą Waszą drogę do tworzenia wysokiej jakości materiałów video i wpłyną na skuteczne przedstawienie Waszej oferty np. w sklepie internetowym. Jeśli macie jakieś pytania, zostawiajcie je w komentarzach.

Krzysztof Burzyński (krzysztofburzynski.pl)

Marcin Pieleszek

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „Blog.mserwis.pl”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *